![]() |
Гробница Хелвеция, снимка: ВИФОР |
Срещу входа в централното гробно помещение е изградено погребално легло. То също е измазано отгоре и отпред. В ляво от входа е поставена монолитна каменна пейка. Друга пейка вдясно е била направена от два блока и едно каменно легло за вратата. Пейките подсказват, че камерата е била използвана като мавзолей - светилище, в което вероятно са били извършвани орфически мистерии. Двете крила на вратата с която се е затваряла гробната камера са били снабдени с устройство за затваряне от вътрешната страна. Източното крило на камерата е боядисано в червено, а западното в сиво-черно. Цветовете са съзнателно подбрани. Червеното е трябвало да напомня а изгрева, раждането, началото, а черното за залеза, края, смъртта..
Едно от интересните открития е прагът в предверието на гробницата, който има малък улей, доказващ, че там са били извършвани жертвоприношения. Това се констатира за пръв път в тракийска гробница, което доказва, че съоръжението е било използвано като светилище. Това откритие е уникално и има голямо значение за решаването на някои проблеми, свързани с тракийските погребални обичаи. В предверието е намерен скелет на кон в пълен анатомичен ред. Друг конски скелет е открит в източната страна на коридора.
Храмът в Хелвеция е старателно или ритуално опразнен или ограбен в древността. Въпреки това са намерени няколко сребърни предмета - апликации, копчета и дъно на цедилка, както и част от конска амуниция - набузник върху единия кон.
Гробницата-мавзолей е изградена вероятно в средата на IV в. пр. Хр.
Използвана литература:
1. Димитров, Ст., "Нови археологически сензации край Шипка", в. "Искра" Казанлък, 02.08.1996 г.
2. Китов, Г., "Долината на тракийските владетели (I)", АРХЕОЛОГИЯ 1, 2003 г.
Използвана литература:
1. Димитров, Ст., "Нови археологически сензации край Шипка", в. "Искра" Казанлък, 02.08.1996 г.
2. Китов, Г., "Долината на тракийските владетели (I)", АРХЕОЛОГИЯ 1, 2003 г.
Няма коментари:
Публикуване на коментар